Банки, які не зможуть швидко роздобути рефінансування, очікує тимчасова адміністрація

тимчасова адміністрація в банку

Найкраще поки виглядає ситуація для «дочок» західних банків. Деякі з них вже встигли докапіталізуватися, не чекаючи результатів стрес-тестів.

Наприклад, таким чином вчинив Укрсоцбанк, конвертувавши отримане від групи UniCredit фондування. У серпні UniCredit Bank Austria наростив свою частку в статутному капіталі Укрсоцбанку з 37,37% до 80,03%. Капітал фінустанови був збільшений на 5,271 млрд грн., до 7,739 млрд грн.

Про намір докапіталізувати банк на суму $ 130 млн нещодавно заявили і акціонери УкрСиббанку. А Райффайзен Банк Аваль має намір зміцнити позиції за рахунок входження до складу його акціонерів Європейського банку реконструкції та розвитку. У жовтні нинішнього року ця міжнародна фінансова організація отримала дозвіл АМКУ на покупку понад 25% акцій фінустанови.

Не так просто йдуть справи з «дочками» російських банків. За словами директора фінансового департаменту рейтингового агентства Анни Апостолової, станом на 1 жовтня дев`ять фінустанов з першої двадцятки порушували норматив адекватності регулятивного капіталу Н2 (він був нижче необхідних Нацбанком 10%). «У їх числі опинилися і три банки з російським капіталом – Промінвестбанк, Сбербанк РФ і Альфа-Банк. Всім трьом доведеться нарощувати капітал за підсумками стрес-тестів», – зазначає вона.

На щастя, з лютого поточного року діє постанова регулятора, що дозволяє фінустановам порушувати нормативи у зв’язку з економічною кризою і війною. Зокрема, показник Н2 банку поки може бути не нижче 5%. За цю грань поки не вийшов жоден з двадцятки найбільших банків. Крім того, враховуючи політичну ситуацію, фінустанови з російським капіталом намагаються максимально перестрахуватися і убезпечити себе від санкцій НБУ. Тому намагаються виконувати всі вимоги регулятора чітко і в строк. Наприклад, у серпні нинішнього року ВТБ уже збільшив статутний капітал на 14,5 млрд грн., конвертувавши кредити, отримані від материнської структури.

У найгіршій ситуації зараз знаходяться держбанки. Вони впродовж довгого часу щедро роздавали кредити за вказівкою згори – афільованим з можновладцями структурам. Значна частина таких позик була видана у валюті. У результаті рівень проблемних кредитів в держфінустановах зашкалює, але з ними ніхто не працює – просто чекають, поки НБУ надрукує грошей для збільшення капіталу.

У середині червня Міністерство економічного розвитку і торгівлі спільно з Мінфіном оцінили необхідну суму докапіталізації тільки для Ощадбанку та Укрексімбанку на рівні 46,8 млрд грн. Швидше за все, саме таку суму НБУ доведеться надрукувати для них за результатами стрес-тестів.

Втім, докапіталізація топ-20 тільки початок. За оцінками групи ICU, всього банківській системі України треба знайти 120 млрд грн. Це означає, що фінустановам доведеться практично подвоїти капітал – на даний момент капіталізація банківського сектора становить 133 млрд грн. (йдеться тільки про платоспроможні банки). У фінустанови, які не зможуть переконати своїх акціонерів розщедритися, очевидно, буде введена тимчасова адміністрація.

Правда України

           

Be the first to comment on "Банки, які не зможуть швидко роздобути рефінансування, очікує тимчасова адміністрація"

залишити коментар